Kristína a Adam Janečkovci v projekte Pinkasistent pomáhajú ženám rozbehnúť vlastné podnikanie.

      S nápadom, aby Kristína začala pracovať ako virtuálna asistentka, prišiel jej manžel Adam. Naučil ju základy podnikania z domu a Kristína začala pracovať ako virtuálna asistentka pod značkou Pinkasistent. Vďaka práci na diaľku môžu obaja počas roka cestovať a pracovať odkiaľkoľvek. Inšpirovaní záujmom kamarátov o tento spôsob práce, začali s Adamom natáčať videá, aby naučili ostatných ako pracovať z domu.

     Vznikol unikátny vzdelávací program pre virtuálne asistentky.

     Prečítajte si rozhovor s Kristínou a Adamom Janečkovcami, ktorí vzdelávajú komunitu budúcich virtuálnych asistentiek.

Ako vznikla Pinkasistent? Kto stojí za touto myšlienkou? Keďže Pinkasistent je spoločný projekt, ako máte rozdelené úlohy medzi sebou s Adamom?

     Adam pracoval ako virtuálny asistent, resp. freelancer už v prvom ročníku na strednej škole. Ja som zatiaľ chodila na brigádu, asi ako každý bežný študent. Pár rokov neskôr na vysokej škole sme sa rozhodli odcestovať a ísť študovať do zahraničia na celý semester. V tom čase som si prvý krát položila otázku, ako by som si mohla zarobiť prácou na diaľku z domu. Adam mi postupne ukázal to, čo robil on a naučil ma základy podnikania z domu. Časom som začala získavať skúsenosti a zrazu sme boli obaja slobodní ľudia, ktorí sa dokážu uživiť odkiaľkoľvek na svete a k životu potrebujú len WiFi a notebook.

     Neskôr si to všimli kamaráti, ktorí takúto vysnívanú prácu chceli tiež, lebo im nestačilo 20 dní v roku na dovolenku, zatiaľ čo my sme boli na dovolenke aj každý mesiac. Začali sme tak točiť prvé vzdelávacie videá o tom, ako začať pracovať z domu.

     Postupne z toho vznikol online program Pinkasistent, v ktorom učíme obyčajných ľudí, ako začať podnikať z domu ako virtuálne asistentky. Ja v programe sprevádzam dievčatá, učím ich grafiku, tvorbu prezentácií, alebo im vysvetľujem, ako efektívne komunikovať s klientmi. Adam sa sústredí viac na technickú časť a učí našich študentov ako si vytvoriť webstránku, ako spustiť reklamy a podobne.

Čo bolo pri začiatkoch Pinkasistent najväčšou výzvou?

     Keď sme pracovali ako virtuálni asistenti, bolo to jednoduché. Klient sa nám ozval, my sme mu poskytli služby, ktoré vyžadoval a hotovo.

     Neskôr, keď sme už vytvorili vzdelávací program, bol ťažký oriešok hlavne samotná tvorba programu. Vytvoriť praktický návod krok za krokom, vďaka ktorému sa každý stane virtuálnou asistentkou alebo asistentom a dosiahne úspech, bolo náročnou výzvou.

     Museli sme si spomenúť, ako presne sme pred rokmi začínali my a čo sa od vtedy zmenilo. Dlhé noci sme nespali a “brainstormovali” sme, čo musí byť prvý krok, čo druhý, čo 58. krok a čo posledný krok. Program sme viackrát prerábali ale teraz sme vo finálne.

Pamätáte sa na prvého klienta, ktorý využil vaše služby?

     Adam mal prvých klientov asi pred 11 rokmi, takže ten si asi nespomenie. Ja si na môjho prvého klienta pamätám. Bola to nezisková organizácia, ktorá sa venovala deťom na základných školách a organizovala pre nich každoročne súťaže. Pomáhala som im s propagáciou súťaže, tvorbou contentu na sociálne siete, kontaktovaním sponzorov a administratívou. Práve tu som objavila čaro mojej špecializácie – SOCIÁLNE SIETE. Neskôr som sa začala špecializovať len na SPRÁVU SOCIÁLNYCH SIETÍ a tomu som sa venovala posledné 2 roky naplno.

     Adam sa zas sústredil na tvorbu reklamných animovaných videí a založil agentúru Creativum.

     Dnes už Pinkasistent ponúka kurzy pre ďalšie virtuálne asistentky. Prečo ste sa rozhodli rozvíjať svoje podnikanie týmto smerom? Čo vám prináša komunita vašich študentiek?

     Vždy bolo mojim snom pomáhať ženám. Nemala som plán, konkrétnu predstavu AKO, nemala som nič. Iba SEN. Niečo, čo som chcela v živote robiť. Podobne ako keď niekto vie, že chce byť lekárom a zachraňovať životy, ja som proste chcela pomáhať ženám.

     Prvýkrát som nahlas vyslovila môj sen asi na vysokej škole. Potom ma čakala dlhá cesta, na ktorej som aj často zabudla, prečo to robím. Dnes, keď sa pozriem na to, čo som dokázala, môžem povedať, že sa mi SEN SPLNIL. Som zároveň rada, že sme sa s Adamom našli, pretože jeho cieľ bol podobný a dnes nás to oboch napĺňa.

Čo je pre vás osobne najväčšou výhodou práce ako virtuálna asistentka?

     Kúpiť si dnes akciovú letenku, zajtra odletieť a prísť naspäť o mesiac bez toho, aby sme sa museli nejakého šéfa pýtať, či si môžem vziať voľno niekoľko dní na dovolenku. Bežný zamestnaný človek je viazaný na jednu kanceláriu, my môžeme pracovať aj z pláže.

Koľko priemerne si môže virtuálna asistentka zarobiť za rok?

     Toto je veľmi individuálne a záleží to na tom, či to niekto robí ako vedľajšiu prácu na 2-3 hodiny denne popri materskej alebo inej práci, alebo pracuje ako virtuálna asistentka na plný úväzok. Tiež závisí od toho, aké služby ponúka. Všeobecná virtuálna asistentka, ktorá nie je expert na žiadnu oblasť a len robí jednoduché veci, si môže zarobiť ako priemerný človek, teda nejakých 16 000€ ročne ( cca1200-1300€ mesačne). Takto sme začínali aj my. Ak sa ale virtuálna asistentka ďalej vzdeláva a učí sa robiť nové veci, napríklad ako tvorba grafiky, tvorba webov, spúšťanie reklám na sociálnych sieťach a pri takýchto lepšie platených činnostiach si dokáže bez problémov zarobiť aj cez 25 000€ ročne (cca 2000€ mesačne). Nedávno sme robili rozhovor s našou študentkou, ktorá ešte počas nášho kurzu zarobila za prvých 30 dní ako virtuálna asistentka vyše 2200€! Takže je to reálne.

     Výhodou je , že ako virtuálna asistentka nemáte obmedzenie, koľko môžete zarábať a príjem je ohraničený len vlastnými skúsenosťami. Čím viac činností sa postupne naučí, tým viac si môže zarobiť. Hlavne, ak vie anglicky a rozhodne sa ponúkať svoje služby v zahraničí, tam je bežná hodinová sadzba 30€ až 50€. Mesačnú sumu radšej hovoriť nebudeme, lebo nikto to aj tak neuverí.

Práca virtuálnej asistentky vám umožňuje pracovať z ktoréhokoľvek kúta sveta. Ako často pracujete zo zahraničia? Z akých destinácií ste už pracovali?

     Najradšej máme Kanárske ostrovy. Tam je teplo celý rok a je to v EÚ, takže nemusíte riešiť víza, očkovania či iné obmedzenia. Na Kanárskych ostrovoch si zvykneme prenajať karavan a pracujeme z karavanu, ktorý stále zaparkujeme na nejakej súkromnej pláži. Podobne na tom sú aj Azorské ostrovy. Momentálne, keď sa uvoľnili opatrenia súvisiace s pandémiou, sme aktuálne v Ázii a na najbližšie mesiace máme v pláne precestovať celé Thajsko, Malajziu, Singapur, Dubaj.V rámci našej svadobnej cesty sa zastavíme na pár dní aj na Maldivy.

     Nie sme ale v zahraničí celý rok, kvôli rodine, kamarátom aj koníčkom to striedame. Jeden mesiac sme doma, jeden mesiac v zahraničí. Inokedy sme tri mesiace v zahraničí a tri mesiace doma. Záleží od aktuálnej nálady, počasia a iných okolností.

Neustále vylepšujete Pinkasistent, čo je aktuálne vašou prioritou?

     V rámci nášho programu máme na konci challenge (výzvu), v rámci ktorej každá virtuálna asistentka, ktorá si za prvých 30 dní zarobí stanovenú sumu, získa fyzickú trofej. Našou prioritou je, aby čo najviac študentiek program absolvovalo až do konca a úspešne si naštartovali svoju kariéru. Preto neustále zbierame feedback a upravujeme obsah tak, aby bol pre študentky nápomocný a štatistka študentiek sa zlepšovala. To je priorita a zaberá nám to väčšinu času.

Čo by ste odkázali ženám, ktorých láka byť virtuálnymi asistentkami, ale váhajú alebo majú obavu z neznámeho?

     Kto nevyskúša, nevie. Je potrebné si v živote nastaviť cieľ, aký život chcem žiť. Chcem osem hodín denne, až do dôchodku tráviť v kancelárii ? Alebo počas najbližších rokov precestovať svet a mať milión zážitkov? Každý, kto sa hlbšie zamyslí nad svojim životom a cieľmi, musí mať dostatočnú motiváciu začať robiť niečo inak, alebo sa začať učiť niečo, čo nás v škole alebo v práci nenaučili. Kto je odhodlaný učiť sa a má motiváciu zmeniť svoj život, či prácu, veľmi radi mu pomôžeme v našom programe Pinkasistent VIP Club, kde ho touto cestou prevedieme krok po kroku počas siedmych týždňov. Odkaz na kurz pre virtuálne asistentky : https://www.pinkasistent.sk/kurz-virtualna-asistentka/

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Email

Súvisiace články